Adózás, ETC/ZEC/BTC pénzkivétel Magyarországon

Indította bbencee, december 02, 2016, 05:24:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 3 Vendégek van a témában

Worlynox

Idézetet írta: Uhura Dátum július 01, 2017, 06:29:28 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Worlynox Dátum július 01, 2017, 05:55:07 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Uhura Dátum július 01, 2017, 12:02:46 DÉLUTÁN
Lord: ha beszálhatók akkor mennyünk együtt, engem is érdekel a téma.


Amúgy a kérdésedre: igen , ÁFát igényelhet vissza


Tényleg a Lord Athis féle fejjtágtíon valaki valami bővebb info ? Mert azóta nem nagyon láttam itt Lord Athist .


Nem nagyon volt bővebb infó, még az anyagot sem küldte körbe, legalábbis én nem kaptam semmit.


De akkor miről volt szó? Mert vot adózás, "ingyen" áram,  szociális szövetkezet ...


Alap infok voltak a blockchainről, adózásról mutatott pár állásfoglalást (nav-os és EU-s), az "ingyen" áram eszköz fejlesztés alatt van és a szociális szövetkezetről is kb. annyi volt, amit itt korábban leírt. Illetve a végén még a kereskedésről is szó esett.

Energy

Sziasztok!

Mi van olyankor ha mondjuk Coinbase-ről SEPA-n beutlok x összeget ami nem éri el az ingóságok eladásanak adóköteles értékhatárát, és azt mondom,  hogy eladtam egy konyhabútort amiért nekem BTC-ben fizettek?

spikes

Aha, csak hogy az is jövedelemnek számít... Mintha vaterán adtad volna el...

Energy

De 200E Ft-ig adómentes.  És  sokan vagyunk a családban ☺.

Uhura

Idézetet írta: Energy Dátum július 02, 2017, 11:25:53 DÉLELŐTT
De 200E Ft-ig adómentes.  És  sokan vagyunk a családban ☺.


Ez az egyik járható út, különben mert ha nyitsz egy webshopot ahol btc is elfogasz nincs semmi probléma ... mert úgyi , termék cserélk gazdát btc.-ért.


Az egyetlen probléma nnak igazolása, hogy ténylegesen küldtél , eladtál, valamit. Mert ha nem postán adódó fel....

kamping

Végigfutottam a topikot, kis időbe tellett :)

Egy-két megjegyzés:
-KATÁnál ez a felfüggesztem a tevékenységet, amíg nem adom el a coin-t, kétlem, hogy szabályos lenne, a tevékenységet nyilvánvalóan folyamatosan végzed, nem csak akkor amikor épp coin-t adsz el. Egy ellenőrzésen nagyon furán venné ki magát, hogy 3 havonta van 1 milla bevételed, közte meg szünetelsz...
-ha fizetőeszközként vagy vásárolt követelésként tekintünk rá, akkor akkor keletkezik bevételed, amikor megkapod a coin-t. A hálózatnak pedig véleményem szerint nem tudsz számlát kiállítani, nem lehetséges, de az ÁFA tv. 86. § (1) szakaszának b) alapján áfamentes tevékenység, és emiatt nem is kötelező (165. § (1) a) ).
-használt GPU vásárlásra vonatkozóan: a költségek elszámolásához nem feltétlenül kell számla, például, ha az eladó nem számlaköteles, más bizonylattal is igazolható a költség, pl. szerződés

Én szerintem ezek alapján fogok eljárni, aztán majd meglátjuk. Esetleg még konzultálok szakértővel, bár nem tudom, hogy kinek a véleményére adnék (sokan biztos nem értenek ehhez az országban).

Más kérdés, kraken-re van valami jó, megbízható alternatíva? Sepa banki utalás jó lenne. A verifikáció a kraken-nél már több, mint egy hónapja tart....

kpeter

kamping, én úgy olvastam, hogy katával semmilyen költséget nem lehet elszámolni.

kamping

Idézetet írta: kpeter Dátum július 06, 2017, 09:59:35 DÉLELŐTT
kamping, én úgy olvastam, hogy katával semmilyen költséget nem lehet elszámolni.

Ja persze, persze az csak egy ilyen megjegyzes volt azoknak akik az szja alapjan akarnak csinalni.

Uhura

Idézetet írta: kamping Dátum július 05, 2017, 11:53:36 DÉLUTÁN
Végigfutottam a topikot, kis időbe tellett :)

Egy-két megjegyzés:
-KATÁnál ez a felfüggesztem a tevékenységet, amíg nem adom el a coin-t, kétlem, hogy szabályos lenne, a tevékenységet nyilvánvalóan folyamatosan végzed, nem csak akkor amikor épp coin-t adsz el. Egy ellenőrzésen nagyon furán venné ki magát, hogy 3 havonta van 1 milla bevételed, közte meg szünetelsz...
-ha fizetőeszközként vagy vásárolt követelésként tekintünk rá, akkor akkor keletkezik bevételed, amikor megkapod a coin-t. A hálózatnak pedig véleményem szerint nem tudsz számlát kiállítani, nem lehetséges, de az ÁFA tv. 86. § (1) szakaszának b) alapján áfamentes tevékenység, és emiatt nem is kötelező (165. § (1) a) ).
-használt GPU vásárlásra vonatkozóan: a költségek elszámolásához nem feltétlenül kell számla, például, ha az eladó nem számlaköteles, más bizonylattal is igazolható a költség, pl. szerződés

Én szerintem ezek alapján fogok eljárni, aztán majd meglátjuk. Esetleg még konzultálok szakértővel, bár nem tudom, hogy kinek a véleményére adnék (sokan biztos nem értenek ehhez az országban).

Más kérdés, kraken-re van valami jó, megbízható alternatíva? Sepa banki utalás jó lenne. A verifikáció a kraken-nél már több, mint egy hónapja tart....


A kérdés a következő és ebben akivel beszéltem mindenki egyetértett :
- bevételed akkor van ha eladód a coint , ebben nem lehet vita mert ha ezt vitatjuk akkor minden más esetben egy tengeri kigyó lesz a dolog ... addig amíg nem adód el , max készleten tarthatód vagy értéket adhastz neki, de bevételed nincs belőle ... ahogyan egy antik tárgyból sincs évről évre bevételed még ha az a dupláját éri is., A katánál meg pláne nincsen bevételed, mert ott számla ellenében adsz, szolgáltatsz. És a kata sem költségelszámolást sem más módú imputal nem foglalkozik , ő a bevételt / forgalmat nézi.
- Ne tekintsünk rá fizető eszközként mert akkor inkább készpénz helyetesítő "eszköz" ...  mert ha "pénz" ként tekintűnk rá akkor itt mindenki becsukhatja a boltot mert akkor pénzintézeti tevékenység lesz belőle ...
- a használt termék kérdése: ez járható út anno 10 éve sok vállalkozás foglalkozott azzal, hogy természetbeli, stb. javakat vitt be vállalkozásokba és után számlával adta el. Ennek egyetlen problémája a te szemszögedből, ha nem mástól vásárolsz akkor max 200.000 ft / év / fő vel számolj mert utána jön az SZJA , plusz a NAV is megnézné ha milliós tételekben veszegetsz össze dolgokat. Ebben az estben is a KATA a legjobb megoldás , mert zsenánt mindegy kitől és hogyan szerzed be az eszközöket , nem is kell vele foglalkozni. Sem igazolni sem pedig papírozni nem kell, volt , lett , van ..


Uhura

#449

Kukantani ajánlott:

https://kiszamolo.hu/a-nagy-durranas-transferwise-borderless/

Az itt található összegről jelenleg nem tesz jelentést a magyar adóhivatalnak a cég, szintén hasonlóan a többi elektronikus pénztárcához, azonban az amerikai adóhivatalnak jelent amerikai állampolgárok esetén.

carlmissaghi

Üdv mindenki! :) Olyan volna kérdésem hogy amit megkeresek bitcoin és nem váltom át magyar forintba. Ha úgy vásárlok vele egy magyar webáruházba akkor úgy is adóznom kell? Vagy most ez hogy van? 

Uhura

Idézetet írta: carlmissaghi Dátum július 07, 2017, 04:46:16 DÉLUTÁN
Üdv mindenki! :) Olyan volna kérdésem hogy amit megkeresek bitcoin és nem váltom át magyar forintba. Ha úgy vásárlok vele egy magyar webáruházba akkor úgy is adóznom kell? Vagy most ez hogy van?


Akkor is .... adóköteles. Az más kérdés , hogy éppen a Kiszámoló blogon olvastam hogy az elektronikus "számlákat" értem alatta a bankszámla nélküli pre-paid kártyák kibocsáltói nem adnak adatokat a NAv-nak automatikusan bár ennek ellent mond a témában született Crestes fogalmazvány.

Lord11

A már korábban említett ügyvéd urakkal konzultálva az alábbira sikerült jutni vállalkozásos bányászat esetében:
-a wallett házipénztárnak tekintendő
-csak a BTC vétel/eladás az, ami ÁFA mentes
-a bányászat valójában szolgáltatás nyújtás a pool felé, ami alapján a pool fizet. Ez a tevékenység valamilyen IT szolgáltatás (de személyes véleményem szerint akár adatfeldolgozás is lehet, de igazából ez már részletkérdés, max. felveszem az összes ilyen TEÁORt)
-ez a szolgáltatás viszont a jellegéből adódóan ÁFÁS szolgáltatás (lenne ugye belföldön)
-utalásos számlát kell kiállítani a pool felé, amin meg kell adni a BTC címet
-a számlára a BTC érték mellett a tárgynapi árfolyam alapján fiat-ban kell megadni a számla értékét (most az lehet akár EUR is)
-ekkor bevétel keletkezik. maga a valódi átváltás az exchange-n majd egy pénzügyi műveletnek minősül (lényegében mint a devizaváltás. Ott lehet még további nyereség/veszteség), az ugye nem igényel további bizonylatolást, rendszeresen vinni kell a könyvelőhöz mind a wallett, mind a váltó és/vagy bankszámlakivonatokat. (a könyvelésbe itt mélyebben nem mentünk bele, de gondolom itt is használható ilyenkor a FIFO szerinti kiértékelés, de ez már inkább számviteli kérdés)
-emiatt a cégnek ajánlatos rendelkeznie a direkt erre a célra kialakított számviteli politikával, szabályzatokkal (házipénztár, pénztárkezelési, kiértékelési szabályzat), ebben az esetben nem igazán megfelelő az a gyakorlat, hogy a könyvelő egy sablon szabályzatot használ, tekintettel a BTC és a wallett speciális esetére

Így már érhetőbb a dolog, viszont emiatt bennem az alábbiak merülnek fel:
-hiába vagy alanyi adómentes, a külföldi teljesítés miatt ez itt figyelmen kívül kell hagyni. Szóval elviekben oda a az alanyi adómentesség előnye, kell áfabevallást benyújtani (még ha 0-ásat is, de kell) . Katás esetben is már csak a SZJA/TB/TAO stb. mentesség marad meg előnyként, könyvelő kelleni fog.
-viszont az áfa tv 121a alapján áfalevonási jogod lesz.

A pool felé való számlázásnak az alábbi esetei lehetnek (amennyire az ÁFA tv.-t eddig értelmezem):
1. eset: ha lenne belföldi pool (nem tudok róla), áfásan kell számlázni (vagy alanyi mentesen 8millióig, ez egyedül itt játszik)
2. eset: EU-s adóalany pool, közösségi adószámmal. Itt lehet áfamentesen számlázni, kell majd a 0-ás bevallás, meg ugye összesítő nyilatkozat.
3. eset: EU-s nem adóalany pool (nincs közösségi adószáma). Ekkor magyar áfával kellene számlázni.
4. harmadik országbeli pool. (ez a legjobb eset), ilyenkor áfa mentesen lehet számlázni, gyakorlatilag szolgáltatás exportról van szó.

Sajnos a következő probléma, hogy sok pool eléggé anonim módon fut, nem tudni, ki üzemelteti.
Azért néhányat már sikerül megtudnom (ha kell, meg is tudom osztani)
Flypool, ethpool, ethermine: osztrák cég, k.adószám nélkül (3. eset)
Nicehash: szlovén cég, közösségi adószámmal (2. eset)
slushpool: cseh cég, közösségi adószámmal (2. eset)
prohashing.com, multipool.us: USA-beli pool (4. eset)

Szóval a pool-nak való számlázás kicsit bonyolítja a helyzetet.
(Mondjuk az jó kérdés, hogyan tudja bárki is visszaellenőrizni, hogy tényleg az a pool fizetett e ki. Csak megemlítem, mivan, ha egy tetszőleges harmadik országbeli céget tüntetek fel, mint vevőt....)




Larry

Idézetet írta: Lord11 Dátum július 11, 2017, 12:19:39 DÉLUTÁN
A már korábban említett ügyvéd urakkal konzultálva az alábbira sikerült jutni vállalkozásos bányászat esetében:
-a wallett házipénztárnak tekintendő
-csak a BTC vétel/eladás az, ami ÁFA mentes
-a bányászat valójában szolgáltatás nyújtás a pool felé, ami alapján a pool fizet. Ez a tevékenység valamilyen IT szolgáltatás (de személyes véleményem szerint akár adatfeldolgozás is lehet, de igazából ez már részletkérdés, max. felveszem az összes ilyen TEÁORt)
-ez a szolgáltatás viszont a jellegéből adódóan ÁFÁS szolgáltatás (lenne ugye belföldön)
-utalásos számlát kell kiállítani a pool felé, amin meg kell adni a BTC címet
-a számlára a BTC érték mellett a tárgynapi árfolyam alapján fiat-ban kell megadni a számla értékét (most az lehet akár EUR is)
-ekkor bevétel keletkezik. maga a valódi átváltás az exchange-n majd egy pénzügyi műveletnek minősül (lényegében mint a devizaváltás. Ott lehet még további nyereség/veszteség), az ugye nem igényel további bizonylatolást, rendszeresen vinni kell a könyvelőhöz mind a wallett, mind a váltó és/vagy bankszámlakivonatokat. (a könyvelésbe itt mélyebben nem mentünk bele, de gondolom itt is használható ilyenkor a FIFO szerinti kiértékelés, de ez már inkább számviteli kérdés)
-emiatt a cégnek ajánlatos rendelkeznie a direkt erre a célra kialakított számviteli politikával, szabályzatokkal (házipénztár, pénztárkezelési, kiértékelési szabályzat), ebben az esetben nem igazán megfelelő az a gyakorlat, hogy a könyvelő egy sablon szabályzatot használ, tekintettel a BTC és a wallett speciális esetére

Így már érhetőbb a dolog, viszont emiatt bennem az alábbiak merülnek fel:
-hiába vagy alanyi adómentes, a külföldi teljesítés miatt ez itt figyelmen kívül kell hagyni. Szóval elviekben oda a az alanyi adómentesség előnye, kell áfabevallást benyújtani (még ha 0-ásat is, de kell) . Katás esetben is már csak a SZJA/TB/TAO stb. mentesség marad meg előnyként, könyvelő kelleni fog.
-viszont az áfa tv 121a alapján áfalevonási jogod lesz.

A pool felé való számlázásnak az alábbi esetei lehetnek (amennyire az ÁFA tv.-t eddig értelmezem):
1. eset: ha lenne belföldi pool (nem tudok róla), áfásan kell számlázni (vagy alanyi mentesen 8millióig, ez egyedül itt játszik)
2. eset: EU-s adóalany pool, közösségi adószámmal. Itt lehet áfamentesen számlázni, kell majd a 0-ás bevallás, meg ugye összesítő nyilatkozat.
3. eset: EU-s nem adóalany pool (nincs közösségi adószáma). Ekkor magyar áfával kellene számlázni.
4. harmadik országbeli pool. (ez a legjobb eset), ilyenkor áfa mentesen lehet számlázni, gyakorlatilag szolgáltatás exportról van szó.

Sajnos a következő probléma, hogy sok pool eléggé anonim módon fut, nem tudni, ki üzemelteti.
Azért néhányat már sikerül megtudnom (ha kell, meg is tudom osztani)
Flypool, ethpool, ethermine: osztrák cég, k.adószám nélkül (3. eset)
Nicehash: szlovén cég, közösségi adószámmal (2. eset)
slushpool: cseh cég, közösségi adószámmal (2. eset)
prohashing.com, multipool.us: USA-beli pool (4. eset)

Szóval a pool-nak való számlázás kicsit bonyolítja a helyzetet.
(Mondjuk az jó kérdés, hogyan tudja bárki is visszaellenőrizni, hogy tényleg az a pool fizetett e ki. Csak megemlítem, mivan, ha egy tetszőleges harmadik országbeli céget tüntetek fel, mint vevőt....)

Thanks a megosztást Lord, ez hasznos volt!

Windlass

Köszönöm a megosztást, én is cégesen bányásznék, a múlt héten körbekérdeztem, ha minden igaz a héten én is kapok a témával foglakozó jogász kontaktokat, ha sikerül beszélnem valamelyikkel, én is megosztom, amit megtudtam.

A pool cégadatokat meg tudnád osztani?

A bitfly e.U. (Landstraßer Hauptstraße 72/2 1030 Wien, Firmenbuchnummer: FN 461382 d)-nak biztos nincs EU-s adószáma? Ha nem biztos, esetleg érdeklődnék náluk, vagy ha nem válaszolnak van egy barátom aki segít kitúrni és megvenni az adataikat az osztrák céginformációból.

Lord11

Idézetet írta: Windlass Dátum július 11, 2017, 12:54:29 DÉLUTÁN
Köszönöm a megosztást, én is cégesen bányásznék, a múlt héten körbekérdeztem, ha minden igaz a héten én is kapok a témával foglakozó jogász kontaktokat, ha sikerül beszélnem valamelyikkel, én is megosztom, amit megtudtam.

A pool cégadatokat meg tudnád osztani?

A bitfly e.U. (Landstraßer Hauptstraße 72/2 1030 Wien, Firmenbuchnummer: FN 461382 d)-nak biztos nincs EU-s adószáma? Ha nem biztos, esetleg érdeklődnék náluk, vagy ha nem válaszolnak van egy barátom aki segít kitúrni és megvenni az adataikat az osztrák céginformációból.
Ha a bitfly-nak lenne, gondolom ez a kereső kiírná: http://www.firmenabc.at/uid-nummer-pruefen.aspx (Más cégeknél kiírja, szóval szerintem nincs neki)
A többi:
Nicehash: H-BIT D.O.O. , OBREŽNA ULICA 3, 2312 OREHOVA VAS, Slovenjia, SI28401280 (ezt kicsit necces volt kideríteni, de aztán megnéztem a nicehashminer.exe tanusítványát.)
Slushpool: SatoshiLabs s.r.o., Švábky 52/2, 18000 Praha 8, Czech Republic, CZ02440032
multipool.us: CryptoFish, LLC, 31208 ALVARADO BLVD #187, UNION CITY CA 94587, USA
prohashing.com: Prohashing, LLC, 3178 Carnegie Drive State College CENTRE PA 16803, USA

A közösségi adószámos cégeket le is lehet ellenőrizni az EU-nál: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/vieshome.do?locale=hu


Uhura



OKsa akkor így már érthető az egész , bár akkor világoltassál fel : a BTC-n kívül a többivel mi lesz ? ha azt mondod a BTC címedet add meg ... ?? Ezt nem értem teljesen mi van az ETH, SIA, stb. cucokkal ?


E[size=78%]gyetlen kiegészítés :[/size]



4. harmadik ország: nem ÁFA mentes ! hanem Forditott Áfa fizetés van ami ebben az esetben azt jelenti, hogy F.ÁFA-t kell az Áfa rublikába írni, és hivatalosan 0 ÁFát kell bevallani mert az ÁFÁ-t a szolgáltatás igénybevevőjének kellene megfizetnie.


Itt a probléma annyi, hogy te kiállítod és elküldöd nekik ... oké. De ha ő nem fizeti meg .... :D már pedig nem fogja ... :D


Pénzügyi üzlet politika:
- Ennek a megkreálása a sablon alapján simán megy max a különleges dolgokat , majd ki kell találni.


Számlázás:
- Mennyi időnként ? Havonta, naponta, hetente ? kiutalásonként ? mert ugye a poolok egy részénél semmilyen állítási lehetőég sincs a kiutalásokra? 


Wallet:
- A te walleted oké , de mi van ha az excahnge walletre gyűjtőm ? ami pl: Poloniex 1 -0.5 ETH enged be , de a pool 0.2 ként utal.

Lord11

Idézetet írta: Uhura Dátum július 11, 2017, 02:08:32 DÉLUTÁN


OKsa akkor így már érthető az egész , bár akkor világoltassál fel : a BTC-n kívül a többivel mi lesz ? ha azt mondod a BTC címedet add meg ... ?? Ezt nem értem teljesen mi van az ETH, SIA, stb. cucokkal ?


E[size=78%]gyetlen kiegészítés :[/size]



4. harmadik ország: nem ÁFA mentes ! hanem Forditott Áfa fizetés van ami ebben az esetben azt jelenti, hogy F.ÁFA-t kell az Áfa rublikába írni, és hivatalosan 0 ÁFát kell bevallani mert az ÁFÁ-t a szolgáltatás igénybevevőjének kellene megfizetnie.


Itt a probléma annyi, hogy te kiállítod és elküldöd nekik ... oké. De ha ő nem fizeti meg .... :D már pedig nem fogja ... :D


Pénzügyi üzlet politika:
- Ennek a megkreálása a sablon alapján simán megy max a különleges dolgokat , majd ki kell találni.


Számlázás:
- Mennyi időnként ? Havonta, naponta, hetente ? kiutalásonként ? mert ugye a poolok egy részénél semmilyen állítási lehetőég sincs a kiutalásokra? 


Wallet:
- A te walleted oké , de mi van ha az excahnge walletre gyűjtőm ? ami pl: Poloniex 1 -0.5 ETH enged be , de a pool 0.2 ként utal.
A BTC-vel egy tekintet alá esik a legtöbb kriptovaluta.  (már ami ezen az blokklánc elven működik)

Harmadik országba nyújtott szolgáltatás esetén az áfamentesség feltétele annyi, hogy meg kell győződni, hogy az illető adóalany, vagyis cég. Ezt mondjuk jelen esetben leellenőriztem a kaliforniai illetve pennsylvaniai cégjegyzékben. itt nincs közösségi adószám, nem is kell összesítő nyilatkozat.
Az már az ő dolga, meg az ő országának a joga, hogy miként adózik. USÁban egyébként valószínűleg fog adózni.

Akkor számlázol, ha beérkezik a pénz a wallet-ba. A számlák matcheljenek a wallett bejövő forgalmához.
Ha naponta többször, akkor pl. napi összesítő számlát állítasz ki.
Az exchange wallettjeit is tekintheted házipénztárnak, onnan is le tudod kérni a tranzakciólistát. A köztes váltás meg egy újabb pénzügyi művelet a láncban.


kamping

Nem kötekedni akarok, de ha Solo-ban bányászol, akkor például továbbra sem tudnál kinek számlázni nem?

Amúgy nagyon köszi az összefoglalóért!

Nanopool-nál nem nagyon találtam semmilyen cégnevet, de mondjuk ez könnyen megoldható, ha pool-t váltok.

Windlass

Solo-ra talán használható ez a régebbi NAV-os állásfoglalás: http://bitpenz.blogspot.hu/2016/02/nav-allasfoglalas-bitcoin-hyip.html
Én azt remél(t)em ez az állásfoglalás pool-os bányászatra is jó lesz.

A Lord11 által felvázolt koncepció szerint a pool nem csak felosztja a rewardot a bányászok között (tehát a pool nyújt szolgáltatást a bányászoknak némi némi díjért cserében), hanem a bányászok nyújtanak szolgáltatást a pool-nak. Én itt a fő nehézséget abban látom, hogy a 2. vagy 4. esetbe (EU adószámos vagy EU-n kívüli) tartozó poolokat kell találnunk, mert ha ez nem sikerül, fizethetjük az ÁFÁ-t közvetlenül a termelés után, ami elég nagy érvágás és kockázat.

Én is próbáltam a Nanopool-ról infót szerezni de eddig még nem jártam sikerrel.