Adózás, ETC/ZEC/BTC pénzkivétel Magyarországon

Indította bbencee, december 02, 2016, 05:24:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 9 Vendégek van a témában

Lord11

Szerintem Magyarországon az adózás viszonylag olcsón megúszható. Könyvelővel még ugyan nem egyeztettem, de adózási ismereteim alapján ez így működhet:
Egyéni vállalkozóként, KATA adózás szerint: ilyenkor, ha az ember mellékállásban csinálja, az adó havi fix 25ezer forint (ha főállásban, akkor 50e.). Ezen felül jön még az önkormányzatnak fizetendő évi 50ezres iparűzési adó (vagyis havi 4165 Ft)
Viszont ezzel évi 12milliós bevételig (vagyis átlag havi 1millió) nincs semmi egyéb!
Hátrányai viszont, hogy semmilyen költség nem számolható el (villany, gépek stb.). (Vagyis a havi 1millió az bevétel, nem profit!) Viszont emiatt a könyvelés is sokkal egyszerűbb, ahogy néztem, átlag könyvelő havi 5ezerért könyveli a katás vállalkozókat, de bizonyos esetben nem is kell feltétlenül könyvelő. Illetve még hátrány, hogy a fenti összegeket mindenképp fizetni kell, még ha bevétel nincs, akkor is.

A pénz kivétel meg valahogy így működne: BTC-t eladom krakenen EUR-ért, onnan kérem a kiutalást SEPÁval a magyar bankszámlámra. Az összegről meg írok egy utalásos számlát, a kraken nevére. (Ezt azért még tényleg pontosítani kell)
Elvileg még 8milliós bevétel felett beléphet a képbe az ÁFA, de szerintem az 2 okból sem játszik: egyrészt van az EU-nak egy bírósági határozata, hogy a BTC eladás áfa mentes, másrészt az eladás teljesítése a kraken miatt (Payward Ltd, London) külföld.

Vállalkozói kiváltása nélkül már nem annyira tiszta a dolog, mert akkor önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít, ahol meg SZJA-t és EHO-t kellene fizetni, ami összességében több. (Viszont ilyenkor elvileg a villany, meg talán az internet elszámolható költségként valahogy)

Céges módon csinálva viszont gondolom minden elszámolható, gépek amortizációja is, viszont akkor a bevétel a cégnél jelenik meg, onnan saját zsebre átrakva megint csak SZJA meg stb.

Szóval ha az ember komolyan csinálja, évi kb. 12 millióig, szerintem KATÁSként éri meg a legjobban.

Uhura

Idézetet írta: Lord11 Dátum március 28, 2017, 09:21:24 DÉLUTÁN
Szerintem Magyarországon az adózás viszonylag olcsón megúszható. Könyvelővel még ugyan nem egyeztettem, de adózási ismereteim alapján ez így működhet:
Egyéni vállalkozóként, KATA adózás szerint: ilyenkor, ha az ember mellékállásban csinálja, az adó havi fix 25ezer forint (ha főállásban, akkor 50e.). Ezen felül jön még az önkormányzatnak fizetendő évi 50ezres iparűzési adó (vagyis havi 4165 Ft)
Viszont ezzel évi 12milliós bevételig (vagyis átlag havi 1millió) nincs semmi egyéb!
Hátrányai viszont, hogy semmilyen költség nem számolható el (villany, gépek stb.). (Vagyis a havi 1millió az bevétel, nem profit!) Viszont emiatt a könyvelés is sokkal egyszerűbb, ahogy néztem, átlag könyvelő havi 5ezerért könyveli a katás vállalkozókat, de bizonyos esetben nem is kell feltétlenül könyvelő. Illetve még hátrány, hogy a fenti összegeket mindenképp fizetni kell, még ha bevétel nincs, akkor is.

A pénz kivétel meg valahogy így működne: BTC-t eladom krakenen EUR-ért, onnan kérem a kiutalást SEPÁval a magyar bankszámlámra. Az összegről meg írok egy utalásos számlát, a kraken nevére. (Ezt azért még tényleg pontosítani kell)
Elvileg még 8milliós bevétel felett beléphet a képbe az ÁFA, de szerintem az 2 okból sem játszik: egyrészt van az EU-nak egy bírósági határozata, hogy a BTC eladás áfa mentes, másrészt az eladás teljesítése a kraken miatt (Payward Ltd, London) külföld.

Vállalkozói kiváltása nélkül már nem annyira tiszta a dolog, mert akkor önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít, ahol meg SZJA-t és EHO-t kellene fizetni, ami összességében több. (Viszont ilyenkor elvileg a villany, meg talán az internet elszámolható költségként valahogy)

Céges módon csinálva viszont gondolom minden elszámolható, gépek amortizációja is, viszont akkor a bevétel a cégnél jelenik meg, onnan saját zsebre átrakva megint csak SZJA meg stb.

Szóval ha az ember komolyan csinálja, évi kb. 12 millióig, szerintem KATÁSként éri meg a legjobban.

Igen ás ha nem Bt-ben csinélod akkor még szünetelhetted a vállalkozást is - igaz akkor csökken a bevételi limit , 12 millió / 12 x szünetelő hónap - de még ígyis a legkisebb adóterhelés így van.

rx470

Sziasztok!
Egy ideje már bányászok altcoinokt de az az adó témával eddig nem nagyon foglalkoztam de az elmúlt néhány napba elkezdtem olvasgatni a témában és eléggé beparáztam. A kibányászott coinokat krakenen mindig átváltottam eur ba majd ha vásárolni szerettem volna valamit akkor vissza btc be és azzal fizettem szerintetek ebből lehet bármi problémám ? Valamint 1-2szer utaltam a számlámra kisebb összeget (50k huf alatt). Ha lehet szeretném legálisan folytatni a bányászást. Elég sok oldalt átolvastam már az elmúlt napokban, hogy kéne adózni ez után de nagyon sok megválaszolatlan kérdésem maradt. A KATA az nem hiszem, hogy megérné nekem kevesebb mint 100k forint jön össze havonta. Ha Önálló tevékenységből származó bevételként szeretném bevallani akkor gondolom tételes költségelszámolás módszert kell választanom https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0ahUKEwi14drH-IDTAhVEvBoKHU9BBFoQFgggMAE&url=http%3A%2F%2Fnav.gov.hu%2Fdata%2Fcms319869%2F2._sz._fuzet_Az_onallo_tevekenyseg_es_az_onallo_tevekenysegbol_szarmazo_jovedelem.pdf&usg=AFQjCNE_EtmUF9axxiA18GMPfpfFgxIleg&sig2=TkmDso7f1KlhOoguZSkkgQ&bvm=bv.151325232,d.bGs&cad=rja A kérdés az, hogy milyen költségeket számolhatok el ? És azokat hogyan ?
Pl. Az áramot elszámolhatom költségnek ? Ha igen akkor hogy ? Van fogyasztásmérőm a gépre kötve fényképezzem le nekik minden hónapba mennyin áll ? Ha ez az egész nem megoldható akkor már nem is éri meg az egész. Valamint ha bővíteni akarom a gépet akkor "A kizárólag az önálló tevékenységhez használt 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök (gépek, berendezések, felszerelések) beszerzési, előállítási költsége egy összegben elszámolható. " Ezek szerint ha 100k forint alatt veszek gput, tápot akkor azt elszámolhatom ? És ki fogja ellenőrizni hogy nem pattintom át pl az egyik kártyát a nem bányászásra használt gépbe és játszok vele egy kicsit ? Hogy bizonyítom, hogy csak bányásztam vele ? Vagy mi történik ha eladom a felszerelést ? A másik nagyobb téma hogy ha ellenőriznek akkor mit kell bemutatom pl krakenen kiinportálom nekik a trade historyt ? vagy esetleg a pool payout historyt is ? Valamint a régebben kibányászott dolgokat is le kéne valahogy adózni visszamenőleg  :(

Uhura

Idézetet írta: rx470 Dátum március 31, 2017, 05:08:02 DÉLUTÁN
Sziasztok!
Egy ideje már bányászok altcoinokt de az az adó témával eddig nem nagyon foglalkoztam de az elmúlt néhány napba elkezdtem olvasgatni a témában és eléggé beparáztam. A kibányászott coinokat krakenen mindig átváltottam eur ba majd ha vásárolni szerettem volna valamit akkor vissza btc be és azzal fizettem szerintetek ebből lehet bármi problémám ? Valamint 1-2szer utaltam a számlámra kisebb összeget (50k huf alatt). Ha lehet szeretném legálisan folytatni a bányászást. Elég sok oldalt átolvastam már az elmúlt napokban, hogy kéne adózni ez után de nagyon sok megválaszolatlan kérdésem maradt. A KATA az nem hiszem, hogy megérné nekem kevesebb mint 100k forint jön össze havonta. Ha Önálló tevékenységből származó bevételként szeretném bevallani akkor gondolom tételes költségelszámolás módszert kell választanom https://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&sqi=2&ved=0ahUKEwi14drH-IDTAhVEvBoKHU9BBFoQFgggMAE&url=http%3A%2F%2Fnav.gov.hu%2Fdata%2Fcms319869%2F2._sz._fuzet_Az_onallo_tevekenyseg_es_az_onallo_tevekenysegbol_szarmazo_jovedelem.pdf&usg=AFQjCNE_EtmUF9axxiA18GMPfpfFgxIleg&sig2=TkmDso7f1KlhOoguZSkkgQ&bvm=bv.151325232,d.bGs&cad=rja A kérdés az, hogy milyen költségeket számolhatok el ? És azokat hogyan ?
Pl. Az áramot elszámolhatom költségnek ? Ha igen akkor hogy ? Van fogyasztásmérőm a gépre kötve fényképezzem le nekik minden hónapba mennyin áll ? Ha ez az egész nem megoldható akkor már nem is éri meg az egész. Valamint ha bővíteni akarom a gépet akkor "A kizárólag az önálló tevékenységhez használt 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök (gépek, berendezések, felszerelések) beszerzési, előállítási költsége egy összegben elszámolható. " Ezek szerint ha 100k forint alatt veszek gput, tápot akkor azt elszámolhatom ? És ki fogja ellenőrizni hogy nem pattintom át pl az egyik kártyát a nem bányászásra használt gépbe és játszok vele egy kicsit ? Hogy bizonyítom, hogy csak bányásztam vele ? Vagy mi történik ha eladom a felszerelést ? A másik nagyobb téma hogy ha ellenőriznek akkor mit kell bemutatom pl krakenen kiinportálom nekik a trade historyt ? vagy esetleg a pool payout historyt is ? Valamint a régebben kibányászott dolgokat is le kéne valahogy adózni visszamenőleg  :(

A kérdés jogos és jó, 100e forintnál semmiképpen nem hiszem, hogy KATA bármilyen formában jó lenne. Az egyéb jövedelmek adózásában nincs olyan tevékenység ami megfelelne ennek - legközelebb az ingó tárgyak eladása szerepelne - és talán az lenne a jó ha ezzel adóznál. De én azt javaslom, ha van könyvelő ismerősöd akkor a cripto bányászatot elsőre kihagyva a dologból annyit mondjál neki, hogy szereztél pár elektronikus (nem materiális dogot) el tudnál adni.  Ezért hogyan kell adózni. Utána mondhatod, hogy ez bányászásból van de a könyvelők nem értenek hozzá és rögtön megijednének meg össze vissza hablatyolnának. A lényeg, hogy van valamid amit te állítasz elő és eladód, ez hogyan adózik?

Szerintem egyenlőre haggyad a francba, és annyit ígérek, hogy Magyar Kriptóbányász Szövetség lesz vagy nem lesz attól függetlenül 2-3 hónapon belül megtudakolóm valakitől a kérdést és szabatosan leírom ide a fórumra.

Balvanylajos

Idézetet írta: Lord11 Dátum március 28, 2017, 09:21:24 DÉLUTÁN
Szerintem Magyarországon az adózás viszonylag olcsón megúszható. Könyvelővel még ugyan nem egyeztettem, de adózási ismereteim alapján ez így működhet:
Egyéni vállalkozóként, KATA adózás szerint: ilyenkor, ha az ember mellékállásban csinálja, az adó havi fix 25ezer forint (ha főállásban, akkor 50e.). Ezen felül jön még az önkormányzatnak fizetendő évi 50ezres iparűzési adó (vagyis havi 4165 Ft)
Viszont ezzel évi 12milliós bevételig (vagyis átlag havi 1millió) nincs semmi egyéb!
Hátrányai viszont, hogy semmilyen költség nem számolható el (villany, gépek stb.). (Vagyis a havi 1millió az bevétel, nem profit!) Viszont emiatt a könyvelés is sokkal egyszerűbb, ahogy néztem, átlag könyvelő havi 5ezerért könyveli a katás vállalkozókat, de bizonyos esetben nem is kell feltétlenül könyvelő. Illetve még hátrány, hogy a fenti összegeket mindenképp fizetni kell, még ha bevétel nincs, akkor is.

A pénz kivétel meg valahogy így működne: BTC-t eladom krakenen EUR-ért, onnan kérem a kiutalást SEPÁval a magyar bankszámlámra. Az összegről meg írok egy utalásos számlát, a kraken nevére. (Ezt azért még tényleg pontosítani kell)
Elvileg még 8milliós bevétel felett beléphet a képbe az ÁFA, de szerintem az 2 okból sem játszik: egyrészt van az EU-nak egy bírósági határozata, hogy a BTC eladás áfa mentes, másrészt az eladás teljesítése a kraken miatt (Payward Ltd, London) külföld.

Vállalkozói kiváltása nélkül már nem annyira tiszta a dolog, mert akkor önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít, ahol meg SZJA-t és EHO-t kellene fizetni, ami összességében több. (Viszont ilyenkor elvileg a villany, meg talán az internet elszámolható költségként valahogy)

Céges módon csinálva viszont gondolom minden elszámolható, gépek amortizációja is, viszont akkor a bevétel a cégnél jelenik meg, onnan saját zsebre átrakva megint csak SZJA meg stb.

Szóval ha az ember komolyan csinálja, évi kb. 12 millióig, szerintem KATÁSként éri meg a legjobban.

Az a költséghatár, amit te 12 milliónak gondolsz, az valójában 8 millió. Addig vagy alanyi áfamentes. Afölött áfa körbe tartozol és 40%-os adó terheli a jövedelmedet.
Szóval maradjunk a 8 millió alatt. Az is szép.
Továbbá bevételnek, jövedelemnek a törvény szerint az számít, amit kiszámlázol! Szóval neked valahogy a bitcoin/altcoin hálózat felé számláznod kellene és így jelenne meg a vállalkozásodban jövedelemként a bevétel. Látod, nonszensz.
Havi ötezer a könyvelés? Tudod mit kell csinálni katásként? Számlázni. Havonta befizetni az 50k-t az állam bácsinak. Iparűzési adót és kamarai tagságot fizetni. Év végén pedig leadni a bevallást.
Ez a bevallás nekem 14 perc volt idén. Ebből 7 perc ment el a java és ANYK frissítésre.
Ennyire bonyolult, emiatt kár könyvelőt fizetni.

A KATA helyett valami más megoldást kell találni, ahol számlázás nélkül is megjelenhet jövedelemként a bevételed.

rx470

Az ingó tárgyak eladása lehet nem jó ötlet Európai Unió Bírósága: a ,,bitcoin" virtuális deviza pénznek minősül. és Érdemes tudni, hogy ingó vagyonátruházásnak minősül, ha a magánszemély bármely ingó dolgot értékesít. Ingó vagyontárgynak tekinthető bármely dolog, tárgy, ami nem minősül ingatlannak; ez alól azonban kivételt képez a fizetőeszközt. Ha jól értem akkor a a btc fizetőeszköznek minősül és így az nem ingó tárgy értékesítés  :-\ Csak ezért próbálnám ezt minél hamarabb elintézni mert valami olyasmit is olvastam, hogy he ezt szja val akarom intézni akkor adóelőleget is kell fizetni amit a negyedévet követő hónap 12. napjáig meg kell megfizetni. Sajnos nincs könyvelő ismerősöm de lehet, hogy felkeresek egy könyvelő irodát hátha tudnak valamit mondani. De ha nem nagyon értenek hozzá akkor lehet, hogy csak felesleges pénzkidobás  :-[

Uhura

#186
Idézetet írta: rx470 Dátum március 31, 2017, 06:29:41 DÉLUTÁN
Az ingó tárgyak eladása lehet nem jó ötlet Európai Unió Bírósága: a ,,bitcoin" virtuális deviza pénznek minősül. és Érdemes tudni, hogy ingó vagyonátruházásnak minősül, ha a magánszemély bármely ingó dolgot értékesít. Ingó vagyontárgynak tekinthető bármely dolog, tárgy, ami nem minősül ingatlannak; ez alól azonban kivételt képez a fizetőeszközt. Ha jól értem akkor a a btc fizetőeszköznek minősül és így az nem ingó tárgy értékesítés  :-\ Csak ezért próbálnám ezt minél hamarabb elintézni mert valami olyasmit is olvastam, hogy he ezt szja val akarom intézni akkor adóelőleget is kell fizetni amit a negyedévet követő hónap 12. napjáig meg kell megfizetni. Sajnos nincs könyvelő ismerősöm de lehet, hogy felkeresek egy könyvelő irodát hátha tudnak valamit mondani. De ha nem nagyon értenek hozzá akkor lehet, hogy csak felesleges pénzkidobás  :-[

A két hivatkozott állásfoglalást javasolnám elolvasni.

http://www.szekelyvegan.info/forum/index.php?topic=14.msg12777#msg12777

Per pillanat én szerintem 100e forintnyi nyereség realizálása sem a NAV-nak sem más szervezetnek feltűnni, még akkor sem ha minden bankszámládat le jelenti az adott szervezet. mivel ha leüríted dec. 20 -án akkor ő úgyis a 0 -ás számlát fogja megadni.
Egyrészről ha a  http://www.szekelyvegan.info/forum/index.php?topic=14.msg12781#msg12781   írt dolog igaz akkor a bevétel (jövedelem) 78%-ának a 15% +27% lenne az adó, de más adófórumokon azt mondják ebben az esetben nem használható sem a 78%-os sem más szabály.

Annyi biztos, hogy az állásfoglalás alapján a NAV nem tekinti fizetőeszköznek lásd.: "..Tekintettel arra, hogy a bitcoin nem tekinthető sem jogszabály által meghatározott fizetőeszköznek, sem értékpapírnak és birtokba vehető dolognak sem,.." vagyis az Európai Uniós Bíróság döntése ebben az esetben .... nem került még át a magyar jogrendszer alkalmazásában, és mivel mi nem angolszász jogrend szerint élünk a bírósági döntés nem megy át azonnal és felebezhetetlenül a joggyakorlatba.

Azért javasoltam az egyszerűsített ingó eladás minősítést mert az idézet állásfoglalásban leírják, hogy a bányászatból származó bitcoin, stb: ".. Az ún. ,,bányászat" révén szerzett bitcoin térítés nélkül kapott eszköznek (követelésnek) tekintendő, .." cégek esetén ez alapján szerintem - laikusként - úgy gondolom ez a legközelebb és legegyszerűbben termék amelyet eladsz és így jutsz jövedelemhez.

Ezek alapján ha fontos neked a dolog akkor arra kérlek, hogy végig fusson az összes dolog amit elkezdtünk, elkezdünk és utána térjünk rá vissza mert akkor már kézzelfogható megoldás lehet a kezünkben. Mert jelenleg olyanon vitatkozunk ami darabokban van és ellentétes megállapításokat tartalmaz.

Uhura

#187
Idézetet írta: Balvanylajos Dátum március 31, 2017, 06:25:42 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Lord11 Dátum március 28, 2017, 09:21:24 DÉLUTÁN
Szerintem Magyarországon az adózás viszonylag olcsón megúszható. Könyvelővel még ugyan nem egyeztettem, de adózási ismereteim alapján ez így működhet:
Egyéni vállalkozóként, KATA adózás szerint: ilyenkor, ha az ember mellékállásban csinálja, az adó havi fix 25ezer forint (ha főállásban, akkor 50e.). Ezen felül jön még az önkormányzatnak fizetendő évi 50ezres iparűzési adó (vagyis havi 4165 Ft)
Viszont ezzel évi 12milliós bevételig (vagyis átlag havi 1millió) nincs semmi egyéb!
Hátrányai viszont, hogy semmilyen költség nem számolható el (villany, gépek stb.). (Vagyis a havi 1millió az bevétel, nem profit!) Viszont emiatt a könyvelés is sokkal egyszerűbb, ahogy néztem, átlag könyvelő havi 5ezerért könyveli a katás vállalkozókat, de bizonyos esetben nem is kell feltétlenül könyvelő. Illetve még hátrány, hogy a fenti összegeket mindenképp fizetni kell, még ha bevétel nincs, akkor is.

A pénz kivétel meg valahogy így működne: BTC-t eladom krakenen EUR-ért, onnan kérem a kiutalást SEPÁval a magyar bankszámlámra. Az összegről meg írok egy utalásos számlát, a kraken nevére. (Ezt azért még tényleg pontosítani kell)
Elvileg még 8milliós bevétel felett beléphet a képbe az ÁFA, de szerintem az 2 okból sem játszik: egyrészt van az EU-nak egy bírósági határozata, hogy a BTC eladás áfa mentes, másrészt az eladás teljesítése a kraken miatt (Payward Ltd, London) külföld.

Vállalkozói kiváltása nélkül már nem annyira tiszta a dolog, mert akkor önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít, ahol meg SZJA-t és EHO-t kellene fizetni, ami összességében több. (Viszont ilyenkor elvileg a villany, meg talán az internet elszámolható költségként valahogy)

Céges módon csinálva viszont gondolom minden elszámolható, gépek amortizációja is, viszont akkor a bevétel a cégnél jelenik meg, onnan saját zsebre átrakva megint csak SZJA meg stb.

Szóval ha az ember komolyan csinálja, évi kb. 12 millióig, szerintem KATÁSként éri meg a legjobban.

Az a költséghatár, amit te 12 milliónak gondolsz, az valójában 8 millió. Addig vagy alanyi áfamentes. Afölött áfa körbe tartozol és 40%-os adó terheli a jövedelmedet.
Szóval maradjunk a 8 millió alatt. Az is szép.
Továbbá bevételnek, jövedelemnek a törvény szerint az számít, amit kiszámlázol! Szóval neked valahogy a bitcoin/altcoin hálózat felé számláznod kellene és így jelenne meg a vállalkozásodban jövedelemként a bevétel. Látod, nonszensz.
Havi ötezer a könyvelés? Tudod mit kell csinálni katásként? Számlázni. Havonta befizetni az 50k-t az állam bácsinak. Iparűzési adót és kamarai tagságot fizetni. Év végén pedig leadni a bevallást.
Ez a bevallás nekem 14 perc volt idén. Ebből 7 perc ment el a java és ANYK frissítésre.
Ennyire bonyolult, emiatt kár könyvelőt fizetni.

A KATA helyett valami más megoldást kell találni, ahol számlázás nélkül is megjelenhet jövedelemként a bevételed.

Bocsi de 2017.január 1.-től a 8 milliót 12 millióra emeleték. Havonta akkor kell 50k fizetni ha főállású katás vagy, ha mellékállásban nyomod - vagyis van egy bejelentett 36 órás állásod - akkor 25e / hó. Ha nem cégként hanem magánvállalkozóként csinálod akkor pedig felfüggeszthető a tevékenység vagyis kb. 500e-1millió körül már bőven megérheti mert más módon nem tudod ilyen kis adó terhelés mellett realizálni a bevételt.

A számlázás kérdése: a vállalkozásban tényleg egy felől az a bevétel amit kiszámlázol, de máshogyan is bevételhez juthatsz lásd.: árfolyam nyereség. De nem ellenőrzi senki, hogy a kiállított számla tényleg elkerül a másik oldalra .. értem ha minden nagykönyv szerint csinálsz akkor kiállítod a számlát , lefűzöd , nyilvántartod és kész. Nem kell, hogy a fizető félnek elküld. Az más kérdés, hogy megnézem az első kiállított számlán, hogyan teszel pl. japán cégnek adószámot :D amikor pl. ők nem ismerik ezt a fogalmat/intézményt. vagy a cégjegyzék szám is elégé lényegtelen dolog nekik ezért azt sem könnyű kibányászni.

A magánszemélyként megint csak nem feltétlenül van így. Ha csak a youtuberekre gondolok akik kiállítják a számlát de nem kell elküldeni mert a google utalj anélkül is a pénzt. De ebben a youtubosok erősítsenek meg.

Sok más megoldás létezik de mindegyik önmagában  - eltérő bevételi szinttől - de magasabb adó terhelést jelent, magasabb adminisztrációs teher mellett.

Az általad felvetett problémák megoldására szerintem közös fellépés és olyan szervezet segítsége lehet a szabatos megoldás akik láttak már sok kacifántos dolgot és a földhöz ragadt visszterhes árú cserén kívül elfogadnak / láttak és csináltak bonyolultabb tranzakciókat is. Mert mi nem fogjuk megoldani szerintem. Főleg azért sem, mert itt van KATÁS mellékállású vállalkozó, céges nagy vállalkozó, de pár beírással ezelőtt volt strómanokkal bankszámlát nyitó "üzletember" is, vagyis elégé vegyes a felhozatala, igény, bevétel és forma szerint.

Uhura

Ja igen még mielőtt elfelejtem, KATÁS-ként szerintem bányászat alapján az első pillanattól ÁFA körös leszel mivel külföldi partnerrel állasz kapcsolatban még akkor is ha fordított az ÁFA. Ebben az esetben 0-ásan de minden hónapban jellengetheted az ÁFÁ-t. Vagyis nem fizetsz és nem igényelsz vissza de jelengeted a 0-ás áfát.

Dàvid

Idézetet írta: Uhura Dátum március 31, 2017, 08:59:08 DÉLUTÁN
Ja igen még mielőtt elfelejtem, KATÁS-ként szerintem bányászat alapján az első pillanattól ÁFA körös leszel mivel külföldi partnerrel állasz kapcsolatban még akkor is ha fordított az ÁFA. Ebben az esetben 0-ásan de minden hónapban jellengetheted az ÁFÁ-t. Vagyis nem fizetsz és nem igényelsz vissza de jelengeted a 0-ás áfát.
Jelenleg katás vagyok és jó lenne kivenni a "bányapénzt" ezen keresztül. Katát mindenhogy fizetem és így a bányapénz ingyen, hivatalosan a számlára kerülhetne. Jó lenne kideríteni, hogy lehet-e alanyi mentesen megoldani ezt valahogy. Vagy ha nem akkor pontosan milyen intézkedések kellenek ahhoz, hogy kivehessük a pénzt.

Hogy máshoz hasonlítsam: nem hiszem hogy áfa körös vállalkozók lennének azok a youtuberek akik nincsenek partnercégnél. Ha jól tudom partnercég esetén ők fizetnek egyébként youtube fizet ki, ami külföldi adószámmal rendelkező cég.

Uhura

#190
Idézetet írta: Dàvid Dátum április 01, 2017, 11:42:44 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Uhura Dátum március 31, 2017, 08:59:08 DÉLUTÁN
Ja igen még mielőtt elfelejtem, KATÁS-ként szerintem bányászat alapján az első pillanattól ÁFA körös leszel mivel külföldi partnerrel állasz kapcsolatban még akkor is ha fordított az ÁFA. Ebben az esetben 0-ásan de minden hónapban jellengetheted az ÁFÁ-t. Vagyis nem fizetsz és nem igényelsz vissza de jelengeted a 0-ás áfát.
Jelenleg katás vagyok és jó lenne kivenni a "bányapénzt" ezen keresztül. Katát mindenhogy fizetem és így a bányapénz ingyen, hivatalosan a számlára kerülhetne. Jó lenne kideríteni, hogy lehet-e alanyi mentesen megoldani ezt valahogy. Vagy ha nem akkor pontosan milyen intézkedések kellenek ahhoz, hogy kivehessük a pénzt.

Hogy máshoz hasonlítsam: nem hiszem hogy áfa körös vállalkozók lennének azok a youtuberek akik nincsenek partnercégnél. Ha jól tudom partnercég esetén ők fizetnek egyébként youtube fizet ki, ami külföldi adószámmal rendelkező cég.

Nem tudom Fagyi Zoli tudna persze név nélkül nyilatkozni mert ő Magyarországon van és Youtubozik. Én abból indulok, ki, hogy a feleségem KATÁS-s szolgáltat és árút is értékesít elsősorban 3. országba - érsd. nem EU, nem itthon - és elégé kacifántos a dolog mert attól függően, hogy:
- magánszemélynek árút ad el
- magánszemélynek szolgáltat
- cégnek árút ad el
- cégnek szolgáltat
más, más az ÁFA elszámolás - érsd. a KATÁS vállalkozó alapból alanyi ÁFA mentes, ezzel nincs probléma de abban a pillanatban amint kilép az Eu-ból kezdődik a gebasz, Fordított ÁFA fizetés cégek esetén, stb. - ezért a mi könyvelőnk + egy könyvvizsgáló véleménye:
- a feleségem KATÁS de nem ÁFA mentes ebben a gazdasági relációban így igaz nem kell ÁFÁ-t befizetnie de ÁFA bevallást be kell adnia - 0-ásat -. A slusz poén az egészben, hogy így ÁFÁ-t is igényelhet vissza :D annak ellenére, hogy semmilyen ÁFÁ-t nem fizet be :D

Azt kiemelném, hogy KATÁS-ként alapból lehetsz ÁFA körös - ez választás - de ez azért nem érte meg eddig mert akkor kapásból a 6 millió - 27% lehet a bevételed felső limitje így meg már nem érte meg, kivéve ha speciálisan 0-ás vagy fordított ÁFÁ-s tranzakcióid voltak , vannak.  Az új 12 milliós plafonnal most 8 millióra húzták fel az alanyi ÁFA mentes határt így 8 millióig tudsz vállalkozni ÁFA mentesen, ez azért vicces mert alapból mindig is 6 millió volt az ÁFA határ bármilyen vállalkozási formában is tevékenykedtél.

A lényeg a lényeg 3 helyre már elkészítettem az elküldendő levelet amint lesz időm elküldöm és várom a választ, közben a jövőhéten már nem lesz egyetlen szabad napom sem de más miatt is kikel akasztanom a könyvelőmet így utána bemegyek és rákérdezek. Amint van eredmény itt közlőm aztán mindenki csekolhatja, után meg jön a hivatalos állásfoglalás kérés + 30 nap. 

Dàvid

Idézetet írta: Uhura Dátum április 01, 2017, 12:32:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Dàvid Dátum április 01, 2017, 11:42:44 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Uhura Dátum március 31, 2017, 08:59:08 DÉLUTÁN
Ja igen még mielőtt elfelejtem, KATÁS-ként szerintem bányászat alapján az első pillanattól ÁFA körös leszel mivel külföldi partnerrel állasz kapcsolatban még akkor is ha fordított az ÁFA. Ebben az esetben 0-ásan de minden hónapban jellengetheted az ÁFÁ-t. Vagyis nem fizetsz és nem igényelsz vissza de jelengeted a 0-ás áfát.
Jelenleg katás vagyok és jó lenne kivenni a "bányapénzt" ezen keresztül. Katát mindenhogy fizetem és így a bányapénz ingyen, hivatalosan a számlára kerülhetne. Jó lenne kideríteni, hogy lehet-e alanyi mentesen megoldani ezt valahogy. Vagy ha nem akkor pontosan milyen intézkedések kellenek ahhoz, hogy kivehessük a pénzt.

Hogy máshoz hasonlítsam: nem hiszem hogy áfa körös vállalkozók lennének azok a youtuberek akik nincsenek partnercégnél. Ha jól tudom partnercég esetén ők fizetnek egyébként youtube fizet ki, ami külföldi adószámmal rendelkező cég.

Nem tudom Fagyi Zoli tudna persze név nélkül nyilatkozni mert ő Magyarországon van és Youtubozik. Én abból indulok, ki, hogy a feleségem KATÁS-s szolgáltat és árút is értékesít elsősorban 3. országba - érsd. nem EU, nem itthon - és elégé kacifántos a dolog mert attól függően, hogy:
- magánszemélynek árút ad el
- magánszemélynek szolgáltat
- cégnek árút ad el
- cégnek szolgáltat
más, más az ÁFA elszámolás - érsd. a KATÁS vállalkozó alapból alanyi ÁFA mentes, ezzel nincs probléma de abban a pillanatban amint kilép az Eu-ból kezdődik a gebasz, Fordított ÁFA fizetés cégek esetén, stb. - ezért a mi könyvelőnk + egy könyvvizsgáló véleménye:
- a feleségem KATÁS de nem ÁFA mentes ebben a gazdasági relációban így igaz nem kell ÁFÁ-t befizetnie de ÁFA bevallást be kell adnia - 0-ásat -. A slusz poén az egészben, hogy így ÁFÁ-t is igényelhet vissza :D annak ellenére, hogy semmilyen ÁFÁ-t nem fizet be :D

Azt kiemelném, hogy KATÁS-ként alapból lehetsz ÁFA körös - ez választás - de ez azért nem érte meg eddig mert akkor kapásból a 6 millió - 27% lehet a bevételed felső limitje így meg már nem érte meg, kivéve ha speciálisan 0-ás vagy fordított ÁFÁ-s tranzakcióid voltak , vannak.  Az új 12 milliós plafonnal most 8 millióra húzták fel az alanyi ÁFA mentes határt így 8 millióig tudsz vállalkozni ÁFA mentesen, ez azért vicces mert alapból mindig is 6 millió volt az ÁFA határ bármilyen vállalkozási formában is tevékenykedtél.

A lényeg a lényeg 3 helyre már elkészítettem az elküldendő levelet amint lesz időm elküldöm és várom a választ, közben a jövőhéten már nem lesz egyetlen szabad napom sem de más miatt is kikel akasztanom a könyvelőmet így utána bemegyek és rákérdezek. Amint van eredmény itt közlőm aztán mindenki csekolhatja, után meg jön a hivatalos állásfoglalás kérés + 30 nap.
Köszönjük :)

Fagyi Zoli

Nem kell hozzá vállalkozás.
Önálló tevékenység jogcíme alapján leadózható. Ha van munkahelyed, akkor az összevont adóalapba számítható
és a keletkező költségek is leírhatók, számla és bizonylat ellenében (ha jól tudom, akkor még a ráfordított áram mennyiség is).
De majd beszélek a részletekről, ha végeztem a részletek felderítésével :)

Addig is: google: adózás/önálló tevékenység
Nem mindig a tapasztalat a helyes információ forrás!
Pld: A PC füsttel működik, mert ha kijön belőle a füst, akkor nem működik tovább!

Uhura

Idézetet írta: Fagyi Zoli Dátum április 02, 2017, 08:22:29 DÉLELŐTT
Nem kell hozzá vállalkozás.
Önálló tevékenység jogcíme alapján leadózható. Ha van munkahelyed, akkor az összevont adóalapba számítható
és a keletkező költségek is leírhatók, számla és bizonylat ellenében (ha jól tudom, akkor még a ráfordított áram mennyiség is).
De majd beszélek a részletekről, ha végeztem a részletek felderítésével :)

Addig is: google: adózás/önálló tevékenység

Szuper, előre is köszi. Bár néztem nagyon magas lesz az adó terhelés az önálló tevékenységből származó jövedelem esetén.

De akkor több szem többet lát és több fül többet hal, szerintem 3-4 hónap múlva már minden tiszta és egyértelmű lesz :)

rx470

#194
Idézetet írta: Fagyi Zoli Dátum április 02, 2017, 08:22:29 DÉLELŐTT
Nem kell hozzá vállalkozás.
Önálló tevékenység jogcíme alapján leadózható. Ha van munkahelyed, akkor az összevont adóalapba számítható
és a keletkező költségek is leírhatók, számla és bizonylat ellenében (ha jól tudom, akkor még a ráfordított áram mennyiség is).
De majd beszélek a részletekről, ha végeztem a részletek felderítésével :)

Addig is: google: adózás/önálló tevékenység
Köszönöm mindenkinek aki foglalkozik a témával. Annyit esetleg lehet biztosan tudni, hogy keletkező költségként leírhatóak pl a videókártyák ? Tehát amit ebben az évben vásároltam van róla számlám az 100% leírható költségnek ? Ezt találtam "A kizárólag az önálló tevékenységhez használt 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök (gépek, berendezések, felszerelések) beszerzési, előállítási költsége egy összegben elszámolható. "
Valamint az áramról.
Azokat a kiadásokat, amelyek nem kizárólag az önálló tevékenységgel kapcsolatban merültek fel, arányosan lehet elszámolni. A költségelszámolásnál a költségre jellemző felhasználási mértéket (pl. kwh) kell alapul venni. Közüzemi számlák esetében a házastárs nevére szóló számlák alapján is elszámolhatóak az említett költségek. Tehát ezek alapján ha én az mondom nekik, hogy az én bányászatra használt gépem 800w fogyaszt óránként és ez szépen meg is látszik a villanyszámlán akkor azt elhiszik ? Mert ha ezek így vannak akkor ez eléggé leegyszerűsíti a dolgot. Ha jól gondolom akkor: Számlákat megőriz és év végén beadok egy szja bevallást amiben adózok az összegből ami érkezett a számlámra önálló tevékenységként és költségnek elszámolom az áramot és a felszerelést és ezzel le is van tudva ? Azért szeretném ezt az egészet tisztázni mert szeretném bővíteni a "bányát" de ha pl nem írható le a hardware akkor jelentősen megnő a roi idő ha pedig az áramot se tudom elszámolni akkor meg se éri az egész.

Fagyi Zoli

Idézetet írta: rx470 Dátum április 02, 2017, 01:34:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fagyi Zoli Dátum április 02, 2017, 08:22:29 DÉLELŐTT
Nem kell hozzá vállalkozás.
Önálló tevékenység jogcíme alapján leadózható. Ha van munkahelyed, akkor az összevont adóalapba számítható
és a keletkező költségek is leírhatók, számla és bizonylat ellenében (ha jól tudom, akkor még a ráfordított áram mennyiség is).
De majd beszélek a részletekről, ha végeztem a részletek felderítésével :)

Addig is: google: adózás/önálló tevékenység
Köszönöm mindenkinek aki foglalkozik a témával. Annyit esetleg lehet biztosan tudni, hogy keletkező költségként leírhatóak pl a videókártyák ? Tehát amit ebben az évben vásároltam van róla számlám az 100% leírható költségnek ? Ezt találtam "A kizárólag az önálló tevékenységhez használt 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök (gépek, berendezések, felszerelések) beszerzési, előállítási költsége egy összegben elszámolható. "
Valamint az áramról.
Azokat a kiadásokat, amelyek nem kizárólag az önálló tevékenységgel kapcsolatban merültek fel, arányosan lehet elszámolni. A költségelszámolásnál a költségre jellemző felhasználási mértéket (pl. kwh) kell alapul venni. Közüzemi számlák esetében a házastárs nevére szóló számlák alapján is elszámolhatóak az említett költségek. Tehát ezek alapján ha én az mondom nekik, hogy az én bányászatra használt gépem 800w fogyaszt óránként és ez szépen meg is látszik a villanyszámlán akkor azt elhiszik ? Mert ha ezek így vannak akkor ez eléggé leegyszerűsíti a dolgot. Ha jól gondolom akkor: Számlákat megőriz és év végén beadok egy szja bevallást amiben adózok az összegből ami érkezett a számlámra önálló tevékenységként és költségnek elszámolom az áramot és a felszerelést és ezzel le is van tudva ? Azért szeretném ezt az egészet tisztázni mert szeretném bővíteni a "bányát" de ha pl nem írható le a hardware akkor jelentősen megnő a roi idő ha pedig az áramot se tudom elszámolni akkor meg se éri az egész.

Ez így van :)
Sőt, ha nincsenek számláid, akkor egy egységes -10%-os költség leírást eszközölhetsz. De természetesen a számlákkal jársz jobban. Akár nullára is kihozhatod a tárgyévi, idevonatkozó adóterhet. De maximum a bevallott összegig írhatsz le. Tehát, ha bejött 1misi és te viszel 1 misiről számlát, akkor nullás vagy. Persze csak az önálló tevékenység keretén belül bevallott jövedelemnél.
De ezt elsőre érdemes egy könyvelővel átbeszélni, és ha kialakult, akkor már magad is elvégezheted a bevallást.
Nem mindig a tapasztalat a helyes információ forrás!
Pld: A PC füsttel működik, mert ha kijön belőle a füst, akkor nem működik tovább!

Fagyi Zoli

Nem mindig a tapasztalat a helyes információ forrás!
Pld: A PC füsttel működik, mert ha kijön belőle a füst, akkor nem működik tovább!

Lord11

Idézetet írta: Uhura Dátum április 01, 2017, 12:32:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Dàvid Dátum április 01, 2017, 11:42:44 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Uhura Dátum március 31, 2017, 08:59:08 DÉLUTÁN
Ja igen még mielőtt elfelejtem, KATÁS-ként szerintem bányászat alapján az első pillanattól ÁFA körös leszel mivel külföldi partnerrel állasz kapcsolatban még akkor is ha fordított az ÁFA. Ebben az esetben 0-ásan de minden hónapban jellengetheted az ÁFÁ-t. Vagyis nem fizetsz és nem igényelsz vissza de jelengeted a 0-ás áfát.
Jelenleg katás vagyok és jó lenne kivenni a "bányapénzt" ezen keresztül. Katát mindenhogy fizetem és így a bányapénz ingyen, hivatalosan a számlára kerülhetne. Jó lenne kideríteni, hogy lehet-e alanyi mentesen megoldani ezt valahogy. Vagy ha nem akkor pontosan milyen intézkedések kellenek ahhoz, hogy kivehessük a pénzt.

Hogy máshoz hasonlítsam: nem hiszem hogy áfa körös vállalkozók lennének azok a youtuberek akik nincsenek partnercégnél. Ha jól tudom partnercég esetén ők fizetnek egyébként youtube fizet ki, ami külföldi adószámmal rendelkező cég.

Nem tudom Fagyi Zoli tudna persze név nélkül nyilatkozni mert ő Magyarországon van és Youtubozik. Én abból indulok, ki, hogy a feleségem KATÁS-s szolgáltat és árút is értékesít elsősorban 3. országba - érsd. nem EU, nem itthon - és elégé kacifántos a dolog mert attól függően, hogy:
- magánszemélynek árút ad el
- magánszemélynek szolgáltat
- cégnek árút ad el
- cégnek szolgáltat
más, más az ÁFA elszámolás - érsd. a KATÁS vállalkozó alapból alanyi ÁFA mentes, ezzel nincs probléma de abban a pillanatban amint kilép az Eu-ból kezdődik a gebasz, Fordított ÁFA fizetés cégek esetén, stb. - ezért a mi könyvelőnk + egy könyvvizsgáló véleménye:
- a feleségem KATÁS de nem ÁFA mentes ebben a gazdasági relációban így igaz nem kell ÁFÁ-t befizetnie de ÁFA bevallást be kell adnia - 0-ásat -. A slusz poén az egészben, hogy így ÁFÁ-t is igényelhet vissza :D annak ellenére, hogy semmilyen ÁFÁ-t nem fizet be :D

Azt kiemelném, hogy KATÁS-ként alapból lehetsz ÁFA körös - ez választás - de ez azért nem érte meg eddig mert akkor kapásból a 6 millió - 27% lehet a bevételed felső limitje így meg már nem érte meg, kivéve ha speciálisan 0-ás vagy fordított ÁFÁ-s tranzakcióid voltak , vannak.  Az új 12 milliós plafonnal most 8 millióra húzták fel az alanyi ÁFA mentes határt így 8 millióig tudsz vállalkozni ÁFA mentesen, ez azért vicces mert alapból mindig is 6 millió volt az ÁFA határ bármilyen vállalkozási formában is tevékenykedtél.

A lényeg a lényeg 3 helyre már elkészítettem az elküldendő levelet amint lesz időm elküldöm és várom a választ, közben a jövőhéten már nem lesz egyetlen szabad napom sem de más miatt is kikel akasztanom a könyvelőmet így utána bemegyek és rákérdezek. Amint van eredmény itt közlőm aztán mindenki csekolhatja, után meg jön a hivatalos állásfoglalás kérés + 30 nap.

Valami ilyesmire jutottam én is, hogy mivel külföldre számlázol, ÁFA körösnek kell lenni és rendszeresen be kell adni a 0ás bevallást.
Azért továbbra is nyitott kérdés, hogy levonható vagy visszaigényelhető e emiatt a beszerzés oldali áfa (villany, internet, gépek stb.)
ÁFa tv.:
121. § Az előzetesen felszámított adó levonásának joga megilleti az adóalanyt akkor is, ha a terméket, szolgáltatást
a)182 olyan termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, amelynek teljesítési helye külföld, de amelyet, ha belföldön teljesítene, adólevonásra jogosító termékértékesítésének, szolgáltatásnyújtásának minősülne;
Kérdés, ha belföldön adnám el, akkor vajon ÁFÁS lenne e???

Lord11

Idézetet írta: Fagyi Zoli Dátum április 02, 2017, 04:19:18 DÉLUTÁN
Idézetet írta: rx470 Dátum április 02, 2017, 01:34:06 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Fagyi Zoli Dátum április 02, 2017, 08:22:29 DÉLELŐTT
Nem kell hozzá vállalkozás.
Önálló tevékenység jogcíme alapján leadózható. Ha van munkahelyed, akkor az összevont adóalapba számítható
és a keletkező költségek is leírhatók, számla és bizonylat ellenében (ha jól tudom, akkor még a ráfordított áram mennyiség is).
De majd beszélek a részletekről, ha végeztem a részletek felderítésével :)

Addig is: google: adózás/önálló tevékenység
Köszönöm mindenkinek aki foglalkozik a témával. Annyit esetleg lehet biztosan tudni, hogy keletkező költségként leírhatóak pl a videókártyák ? Tehát amit ebben az évben vásároltam van róla számlám az 100% leírható költségnek ? Ezt találtam "A kizárólag az önálló tevékenységhez használt 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök (gépek, berendezések, felszerelések) beszerzési, előállítási költsége egy összegben elszámolható. "
Valamint az áramról.
Azokat a kiadásokat, amelyek nem kizárólag az önálló tevékenységgel kapcsolatban merültek fel, arányosan lehet elszámolni. A költségelszámolásnál a költségre jellemző felhasználási mértéket (pl. kwh) kell alapul venni. Közüzemi számlák esetében a házastárs nevére szóló számlák alapján is elszámolhatóak az említett költségek. Tehát ezek alapján ha én az mondom nekik, hogy az én bányászatra használt gépem 800w fogyaszt óránként és ez szépen meg is látszik a villanyszámlán akkor azt elhiszik ? Mert ha ezek így vannak akkor ez eléggé leegyszerűsíti a dolgot. Ha jól gondolom akkor: Számlákat megőriz és év végén beadok egy szja bevallást amiben adózok az összegből ami érkezett a számlámra önálló tevékenységként és költségnek elszámolom az áramot és a felszerelést és ezzel le is van tudva ? Azért szeretném ezt az egészet tisztázni mert szeretném bővíteni a "bányát" de ha pl nem írható le a hardware akkor jelentősen megnő a roi idő ha pedig az áramot se tudom elszámolni akkor meg se éri az egész.

Ez így van :)
Sőt, ha nincsenek számláid, akkor egy egységes -10%-os költség leírást eszközölhetsz. De természetesen a számlákkal jársz jobban. Akár nullára is kihozhatod a tárgyévi, idevonatkozó adóterhet. De maximum a bevallott összegig írhatsz le. Tehát, ha bejött 1misi és te viszel 1 misiről számlát, akkor nullás vagy. Persze csak az önálló tevékenység keretén belül bevallott jövedelemnél.
De ezt elsőre érdemes egy könyvelővel átbeszélni, és ha kialakult, akkor már magad is elvégezheted a bevallást.
Lehet, hogy pl. érdemes lenne a gépek fogyasztásáról gépüzem naplót vezetni, ahol be tudod írni, hogy ténylegesen mennyit fogyasztottak.

Uhura

Idézetet írta: Lord11 Dátum április 02, 2017, 05:21:16 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Uhura Dátum április 01, 2017, 12:32:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Dàvid Dátum április 01, 2017, 11:42:44 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Uhura Dátum március 31, 2017, 08:59:08 DÉLUTÁN
Ja igen még mielőtt elfelejtem, KATÁS-ként szerintem bányászat alapján az első pillanattól ÁFA körös leszel mivel külföldi partnerrel állasz kapcsolatban még akkor is ha fordított az ÁFA. Ebben az esetben 0-ásan de minden hónapban jellengetheted az ÁFÁ-t. Vagyis nem fizetsz és nem igényelsz vissza de jelengeted a 0-ás áfát.
Jelenleg katás vagyok és jó lenne kivenni a "bányapénzt" ezen keresztül. Katát mindenhogy fizetem és így a bányapénz ingyen, hivatalosan a számlára kerülhetne. Jó lenne kideríteni, hogy lehet-e alanyi mentesen megoldani ezt valahogy. Vagy ha nem akkor pontosan milyen intézkedések kellenek ahhoz, hogy kivehessük a pénzt.

Hogy máshoz hasonlítsam: nem hiszem hogy áfa körös vállalkozók lennének azok a youtuberek akik nincsenek partnercégnél. Ha jól tudom partnercég esetén ők fizetnek egyébként youtube fizet ki, ami külföldi adószámmal rendelkező cég.

Nem tudom Fagyi Zoli tudna persze név nélkül nyilatkozni mert ő Magyarországon van és Youtubozik. Én abból indulok, ki, hogy a feleségem KATÁS-s szolgáltat és árút is értékesít elsősorban 3. országba - érsd. nem EU, nem itthon - és elégé kacifántos a dolog mert attól függően, hogy:
- magánszemélynek árút ad el
- magánszemélynek szolgáltat
- cégnek árút ad el
- cégnek szolgáltat
más, más az ÁFA elszámolás - érsd. a KATÁS vállalkozó alapból alanyi ÁFA mentes, ezzel nincs probléma de abban a pillanatban amint kilép az Eu-ból kezdődik a gebasz, Fordított ÁFA fizetés cégek esetén, stb. - ezért a mi könyvelőnk + egy könyvvizsgáló véleménye:
- a feleségem KATÁS de nem ÁFA mentes ebben a gazdasági relációban így igaz nem kell ÁFÁ-t befizetnie de ÁFA bevallást be kell adnia - 0-ásat -. A slusz poén az egészben, hogy így ÁFÁ-t is igényelhet vissza :D annak ellenére, hogy semmilyen ÁFÁ-t nem fizet be :D

Azt kiemelném, hogy KATÁS-ként alapból lehetsz ÁFA körös - ez választás - de ez azért nem érte meg eddig mert akkor kapásból a 6 millió - 27% lehet a bevételed felső limitje így meg már nem érte meg, kivéve ha speciálisan 0-ás vagy fordított ÁFÁ-s tranzakcióid voltak , vannak.  Az új 12 milliós plafonnal most 8 millióra húzták fel az alanyi ÁFA mentes határt így 8 millióig tudsz vállalkozni ÁFA mentesen, ez azért vicces mert alapból mindig is 6 millió volt az ÁFA határ bármilyen vállalkozási formában is tevékenykedtél.

A lényeg a lényeg 3 helyre már elkészítettem az elküldendő levelet amint lesz időm elküldöm és várom a választ, közben a jövőhéten már nem lesz egyetlen szabad napom sem de más miatt is kikel akasztanom a könyvelőmet így utána bemegyek és rákérdezek. Amint van eredmény itt közlőm aztán mindenki csekolhatja, után meg jön a hivatalos állásfoglalás kérés + 30 nap.

Valami ilyesmire jutottam én is, hogy mivel külföldre számlázol, ÁFA körösnek kell lenni és rendszeresen be kell adni a 0ás bevallást.
Azért továbbra is nyitott kérdés, hogy levonható vagy visszaigényelhető e emiatt a beszerzés oldali áfa (villany, internet, gépek stb.)
ÁFa tv.:
121. § Az előzetesen felszámított adó levonásának joga megilleti az adóalanyt akkor is, ha a terméket, szolgáltatást
a)182 olyan termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása érdekében használja, egyéb módon hasznosítja, amelynek teljesítési helye külföld, de amelyet, ha belföldön teljesítene, adólevonásra jogosító termékértékesítésének, szolgáltatásnyújtásának minősülne;
Kérdés, ha belföldön adnám el, akkor vajon ÁFÁS lenne e???

A legfőbb probléma az egész adózás körül az a bizonytalanság amit a külföld / belföld, 3 ország miatt alakul ki.

A nemzetközi adó jog általánosan mindig arra keresi első lépésben a választ, hogy az adózás alapján te melyik ország rezidense vagy. Utána azt, hogy a tranzakció, - termék eladás, szolgáltatás nyújtás stb. - melyik országban történik. Az összes adó elkerülése - holland - ír szendvics stb. - azon alapszik, hogy az általános elvekkel szemben másképpen - fordítva - számítja az adót.
A mi esetünkben a legnagyobb problémát az jelenti, hogy a bányászati tevékenység ami a NAV állásfoglalás alapján igazából nem tekinthető jövedelem szerző tevékenységnek - még, mert aztán rájönnek, hogy ezzel lehet a legegyszerűbben megfogni az egészet - . vagyis  a bányászat ""hobby"" amiért kapsz valamit amit el tudsz adni.
A NAV onnantól foglalkozik a kérdéssel, hogy a "hobby"-d termékét eladód és már real pénzt kapsz érte, de itt jön az egész rákfenéje:

- az a kérdés hol, lesz a COINból -> USD, EUR, stb.
EU-ban, USA-ban, Lengyelországban, Magyarországon. Attól függően, hogy jelenleg milyen pénz kivételi módot alkalmazol különböző konverziókon esik át a kibányászott coinód. Pl.: ZEC->BTC Poloniexen, után a Poloniexről elküldöd a BTC máshova ahol vagy automatikusan vagy te általad váltásra kerül a pénz. Attól függően, hogy ez hol történik, az lesz a tranzakció helyszíne és az ott érvényes adó jogszabályok lesznek érvényesek. Ezért talán a best of megoldás a problémák gordiuszi csomojának elvágására a BTC -> BTC kártya -> Magyaországi BTC automata -> Forint útvonal lenne a legjobb. Itt nincs varia itt Magyarországon lesz BTC-HUF , neked és a NAV nak is egyszerűbb.

- a második probléma a különböző országok eltérő értelmezése: itt valaki írta, hogy az EU-ban a bíróság fizető eszköznek minősítette a BTC. Hurrá vagyis ott már a nagyon sarkosan vesszük a BTC-be való átkonvertálásnál bevételed keletkezik. Vagyis ha te a Poloniexen konvertálsz akkor ha jól értem - javítsatok ki ha nem jól írom - de Lengyelországban pénzt keresek. Kész rémálom lenne bárkinek, ez a helyzet hiszen ember nincs aki tudja, hogy éppen hol van a pénze, kinek az adó jogszabályi érdekkörében. De ez ma minden internetes tranzakcióban problémás még az EU-n belül is nem hogy 3. országos dologban.
Kitérő : a feleségem attól függően állít ki számlát vagy csak blokkot a 3. országos vevőjének, hogy ő előre utalta a pénzt vagy utánvéttel fizette. Mivel az adó jogaszbályok szerint amennyiben előre utalja a pénz úgy nem szükséges számlát adni..... ezt tetézi az a probléma, hogy a számla dátumának azt a napot kell tekinteni, amikor az árú amit eladtál kikerül a  te rendelkezési körödből. Érsd. ha Hétfőn adód fel a postán a terméket akkor a feladóvevénynek és a számla dátumának egyeznie kell mert akkor kerül ki a te rendelkezési körödből a termék.

- a harmadik de szerintem a legnagyobb gond az egész bányászat adózásában a számla kiállítás kérdése. ha magán ha társas vállalkozó vagy a bevételed igazából a coin eladásából van - ezért írtam nem sokkal ezelőtt, hogy a könyvelőnek a legmegfoghatóbb ha azt mondod, hogy terméket adsz el. De kinek ? Amikor egy poloniex-es tranzakcióban átváltod vagy eladód és után átlövod egy Uqides kártyára ami automatán konvertálja kinek adtad el ?? Kinek állíts ki számlát ?
Mivel a NAV a számlát mint szigorú számadású nyomtatványt kezeli ezért egy csomó szart ráírat ki, kinek, hol, mikor, mit, mennyiért , stb. De te Kis Géza KATÁS vagy önálló tevékenységben gazdálkodó személy / szervezet pénzhez jutsz azt egy számla kiállítása előzi meg.  De hogyan ?
A márt leírt példa, amikor egy japán cégnek kellet volna az adószáma meg a cégjegyzék száma vér izzadunk mire rájöttünk, hogy nincs ilyen .. pl. Japánban egyiket sem használják mindenhol a cég neve és a székhelye vagy az igazgató neve alapján tartják nyilván a cégeket.

- negyedik probléma: ÁFA. Ha te KATÁS-vagy és bocsi mindenkitől nem erőltetni akarom de ma azt látom ez lesz a  legkisebb adó terhelésű és legkisebb adminisztrációs igényű forma amivel célt érhetünk. A KATA-s vállalkozás alapjában jelenleg 8 millióig ÁFA mentesen - alanyi áfa mentes - működik. De mint már írtam, attól függően kinek és mit végzünk lehet Fordított ÁFA - amikor te 0% áfát Fiztesz be mert a vevőnek kötelessége az ÁFA megfizetése - , 0% ÁFA - nincs ÁFA tartalma az adót értékesítésnek nem keverendő össze a következő AÁM-mel, AÁM - Alanyi ÁFA mentes ez alapból a KATÁ-s cég, stb. Kinek és hogyan fizeted, kell-e egyáltalán?

Ezen kívül több dolog is van ami még kérdés - ahogyan sokan felvetették, az áram elszámolása, a kiadások, stb. - ezek nagy része fölösleges a KATÁ-s megoldás esetén mert ott nincs elszámolható ráfordítás. Ez sokaknak azt jelenti nem tudom csökkenteni a költségeimet  de a KATA 10-12%-os adó terhelése mellet fölösleges, a többinél meg tengeri kigyóvá válik. Ugyanis lehet, hogy el tudod számolni a költségeidet de ezek köre viszonylag szűk: nincs már repi keret, anyagra és eszközre tudsz elszámolni de éppen a bányászati tevékenységben a beruházási időszaki rövid és utána folyamatosan jön a bevétel. Ez azt jelenti, hogy 1 milliós bevétellel szemben ami 1 rig kb. 1 éves bevétele  te max. 1 x 500e + 12 x 15e tudsz szemben állítani ami 680e FT.  A második évtől pedig max az áram díjat amivel variálni kell mert mindenképpen egy második mérő óra beszerelésére szükség lesz mert a NAV bemondásra nem fogja elfogadni a költséget.
Az adó mérték pedig 16% + 27% - ezt javítsa majd aki foglalkozott vele de én erre a két számra emlékszem - vagyis az adó mértéke: kb. 130ezer Ft az első évben a másodikban pedig 352ezer FT.

Bocsi a szófosásáért.